İMPLANT
23 Şubat 2021

Dental implantlar.

Yüzde yüz sizden bir parça!

       Değerli hastamız

       Spor yaparken bir kaza veya düşme sonucu hayatın herhangi bir döneminde gülüşünüzde bir boşluk meydana gelebilir. Çürükler ve dişeti hastalığı yıllar içerisinde pek çok dişinize mal olabilir. Yapay olduğu belli olan veya uyumu bozulmuş bir protezle hayatınıza devam etmek yerine çağdaş dental bir çözüm olan implant şeçeneğini değerlendirmelisiniz.

       Küçük titanyum implant gövdeleri, çenenin bir parçası haline gelen ileri teknoloji ürünü yapay diş kökleridir. Adeta sizden bir parçaymış gibi  sıkıdırlar ve tek diş kronlar, daha büyük köprüler veya protezler için sağlam bir temel oluştururlar, implant destekli dişler kendi dişleriniz ile tıpatıp aynıdır ve tamamen doğal bir his sağlar. Tüm sorunlara veya yerinden çıkan protezlere son verir. Yapımı sırasında köprülerde olduğu gibi sağlıklı komşu dişlere zarar vermeye gerek kalmaz.

       İmplantlar ile yaşam kalitenizi yükselir, çekici bir gülüşe kavuşursunuz ve gıdaların tadına yeniden varmaya başlarsınız. Üstelik bütün bunların sağlanması şaşırtıcı derecede basittir. 

       Aşağıdaki görsellerde, implantların tek bir dişin, birden fazla dişin veya tüm dişlerin güvenli biçimde ve komplikasyon yaşamadan yerine koyulabilmesinde nasıl kullanılabileceği anlatılmaktadır.
Ayrıca tedavi, implantların bakımı ve daha fazlası ile ilgili tüm sorularınızın cevaplarını bulacaksınız. dis1.PNG
Doğal ve görünmez - tek diş boşluklarında implantlar!
 Herkes bir diş kaybedebilir. Bu genellikle saniyeler içerisinde meydana gelir: spor yaparken diş kaybedilir. Bir şok, ancak artık büyük bir sorun değil. İmplantlar bu küçük problemi doğal ve görünmez bir biçimde çözebilmektedir.  Dişhekiminiz, ileri teknoloji ürünü küçük diş kökünü doğal dişin çene içerisinde bulunduğu şekilde konumlandırır. Bu işlem, genellikle dişhekiminizin uyguladığı herhangi bir diğer rutin tedaviden daha uzun sürmez, implant iyileşinceye kadar geçici bir restorasyon boşluğu doldurur. Daha sonra nihai diş kronunuz yerine takılır - kalıcı biçimde. Yeni kök ile çenedeki yerine sıkıca tutunur ve kendi doğal dişleriniz gibi hissedilir.
Tercih sizin: komşu dişlerin kesildiği bir köprü mü implant mı?

Alternatif olarak eksik diş genellikle sabit bir köprü ile restore edilebilir. Köprüyü uygulayabilmek için dişsiz boşluğun sağındaki ve solundaki sağlıklı dişler kesilerek küçültülmelidir. Bu dişler köprü ayakları olarak fonksiyon görür. Protez köprüye kronlar yardımı ile tutunur. Dişsi boşluğu dolduran gövde, kronlar arasındadır. Başlangıçta doğal bir diş gibi gözükmesi için çene kemiğine yeterince yakın konumdadır. Ancak doğal bir diş gibi çene kemiğine kuvvet uygulamaz. Bundan dolayı kemik kullanılmayan bir kas gibi zamanla küçülür ve çökmeye başlar. İnsanlar gülerken veya konuşurken köprülerin genellikle belirgin biçimde görülebilme- sinin sebebi budur.
Boşluk bir diş dizisinin sonunda olduğu için sağında veya solunda destek dişiniz yok mu? Veya dişsiz boşluğun yanı başındaki dişin belirgin olarak sınırlı bir ömrü var ve dolayısıyla bir köprü desteği olması uygun değil mi? O zaman çıkarılabilir bölümlü protez seçeneği mevcuttur. Komşu dişlere tutturulan küçük metal kroşeler gibi tutucu elemanlara ihtiyaç duyulur. Ne var ki, zaman içerisinde metal kroşeler destek dişler üzerinde aşırı yük oluşmasına sebep olabilir ve daha fazla diş kaybına yol açabilir. Buna gerek yoktur - implant uygulanabilir.

İmplantlar: en iyi çözüm - her açıdan.

dis2.PNG

İmplant destekli bir kron tutucu kroşeler gerektirmez. Herhangi bir dişin kesimi gerekmez, implant aynı zamanda çene kemiğinin doğal şeklini de muhafaza eder. implantlar doğal diş kökünü taklit eder, böylece kemik ve dişeti doğru biçimde yüklenir ve şekillendirilir. Hiç kimse küçük farklılığı fark edemeyecek, siz bile. Yeni dişiniz aynı doğal komşular gibi kullanılır. Aynı şekilde bakımını yaparsınız ve yerinde kalacaktır. Aynı tempoda spor yapsanız bile

Hiçbir şey olmamış gibi-Daha geniş dişsiz boşluklarda implantlar

Dental implantlar sadece boşlukların doldurulması için kullanılmaz. Küçük titanyum vidalar tıbbi bir mucizedir. Gülüşler birden yaşlı bir görünüme büründüğünde, birkaç diş eksik olduğunda veya eski protezler gittikçe daha fazla sorun çıkarmaya başladığında zamanı geriye döndürebilirsiniz ve dişleriniz yeniden genç görünümüne kavuşabilir.

dis3.PNG

Tek diş implantları özellikle seçkin bir çözümdür. Yan yana ister bir ister daha fazla diş eksik olsun: Her diş ayrı restore edilir ve orijinal haline geri döndürülür. Eğer yan yana üç veya daha fazla diş eksik ise implant destekli bir köprü seçeneğini tercih edebilirsiniz. Bu seçenekte kronlar birbirine bağlıdır ve dişsiz boşluğun uzunluğuna bağlı olarak iki veya daha fazla destek üzerine stabil ve güvenilir biçimde uygulanır. Hassas biçimde planlandıktan sonra yeni diş kökleri genellikle çene içerisine aynı seansta yerleştirilir. İyileşme safhasında geçici protez boşlukları doldurulur. İyileşme sonrasında nihai kronlar veya köprü implantlar üzerine kalıcı biçimde sabitlenir.

dis4.PNG
İmplant çözümüne bir alternatif, geleneksel bir köprü olabilir. Ne var ki, köprüyü taşıyabilmesi için dişsiz boşluğun sağındaki ve solundaki sağlıklı dişler kullanılmalıdır. Bu dişler kesilip küçültülür ve köprünün bağlı olduğu kronları taşır. Eğer dişler mükemmel biçimde sağlıklı ise bu hoş olmayan bir durumdur. Kesim işlemi, bu dişlerin koruyucu mine tabakalarını kaybetmeleri ve daha fazla yüke maruz kalmaları anlamına gelir. Pek çok vakada bu durum dişlerin ömrünü azaltacaktır.
Eğer boşluk diş dizisinin sonunda ise - dişsiz sonlanma diye adlandırılır - dişhekiminiz alternatif olarak bölümlü bir protez de teklif edebilir. Aynı durum, boşluk geleneksel bir köprü ile uzun ömürlü biçimde giderilemeyecek kadar büyük olduğunda da geçerlidir. Basit bir bölümlü protez metal kroşeler yardımıyla mevcut dişlere tutturulur. Metal kroşeler ve protez plastiği aynı zamanda dişetleri veya çeneden de destek alır, ancak metal kroşeler destek dişlere zaman içerisinde zarar verebilir. Doğal dişlere rodlar veya hassas bağlantılar aracılığıyla yüksek kalitede bir bölümlü protez de tutturulabilir. Bunun anlamı, diş destekli bir köprüde olduğu gibi dişlerin kesilmesi ve kronlanması gerekeceğidir.
İmplantlar: en iyi çözüm - her açıdan.

Yukarıdakilerinin tümü implantların için gereksizdir. Küçük titanyum vidalar yeni kronlarınızı görünmeden ve güvenilir biçimde taşıyan yapay diş kökleridir. Sağlıklı dişlerinizin kesilmesine ve kronlar ile kaplanmasına gerek yoktur ve kroşeler konusunda endişe etmenize gerek kalmaz. Implant destekli dişleriniz doğal dişlerinizden ayırt edilemeyecektir. Tamamen aynı biçimde gözükecek, tamamen aynı biçimde hissedilecektir. Sanki orada herhangi bir şey yapılmamış gibi.

Çiğneyebilerek yaşamak!Dişsiz çeneler için dental implantlar.

Üst veya alt çenenizde hiç dişiniz yok mu?

Yine dental implantlar ile gülebileceksiniz, ikiden dörde kadar az sayıda yeni diş kökü bir tam protez için sıkı bir destek oluşturmaya yetecektir. Altı adet implant üzerine bir köprü bağlanabilir. Bu size her koşulda güvenli bir ortam sağlayacaktır, çünkü artık protez beklenmedik bir anda gevşeyerek ağzınızdan çıkamaz. Artık utanç verici sürprizler yaşamayacaksınız.
dis5.PNG

Tam proteziniz iki parçadan oluşan özel tutucu sistemler ile implantlara tutturulmuş olacaktır. Bu parçalardan birisi implant üzerinde, diğeri de proteziniz üzerinde daimi olarak sabitlenmiş biçimde konumlandırılmıştır. Bu parçalar bir düğme gibi birbirine geçer. Proteziniz sıkı biçimde tutturulur. Protezinizi temizlemek için kolayca yerinden çıkarılıp, tekrar aynı kolaylıkla yerine takılabilir. Eğer dilerseniz, proteziniz implantlara kalıcı biçimde de sabitlenebilir. Çeneniz üzerinde en az altı implant üzerine bir köprü daimi olarak sabitlenebilir. Böylece proteziniz öyle sıkı tutunur ki destekleyici pembe protez plastiğine gerek kalmaz.

Hassas bir planlamadan sonra yeni diş kökleri genellikle kemiğe tek bir seansta yerleştirilir, iyileşme dönemi içerisinde kemiğe tamamen kaynar ve çene kemiğinin bir parçası haline gelir. Bunun anlamı, nispeten kısa bir süre içerisinde tam protez için tutucu elemanlar veya yeni köprünüz yerine takılabilir. Implantların çene kemiğine yerleştirilmesi ile aynı anda yeni köklere protezin tutturulması da genellikle mümkün olmaktadır. Hastanedeki veya muayenehanedeki randevunuza gelirsiniz ve birkaç saat içerisinde sıkı bir biçimde sabitlenmiş, güzel dişler ile ayrılırsınız.

İmplantlar için hiçbir zaman çok geç değildir.

İmplant destekli dişlerinizle kendi dişinizmiş gibi çiğneyebilecek, konuşabilecek ve gülebileceksiniz. Geleneksel bir protez ile elde edilmesi çok zor ve hatta imkansız olan mükemmel seviyede doğal bir güvenliğe kavuşacaksınız. Destek olarak kullanılabilecek kendi dişleriniz artık mevcut değil. Ve hatta kendi doğal dişlerinizden bazıları mevcut olsa dahi, protezin kalıcı ve stabil bir biçimde tutunabilmesi için genellikle uygun durumda değiller. Protez sadece damağınıza tutunmakta ve ideal bir vakada ağız mukozası ve dişetine vakum ile tutunarak durabilmekte. Ne var ki, üzerine yük bindirilmeyen çene kemiği kullanılmayan bir kas gibi zamanla küçüleceğinden, zaman geçtikçe vakum etkisi azalacaktır.
dis6.PNG

Yapay dişleriniz kendi daimi dişleriniz gibi olduğunda

İmplantlarla bu sıkıntıyı yaşamazsınız. Yapay diş kökü  protezinizin çene kemiğine emniyetli biçimde' sabitlenmesini sağlar -ve bu her yaşta ve gerçekten her başlangıç  durumunda yapılabilir. Dişhekiminiz kendi dişlerinizden kalanları ağızda tutabilir, ve onları destek olarak kullanılacak şekilde proteziniz ite uyumlandırabilir. Eğer uzun bir süredir bir tam protez kullanmakta iseniz, çene kemiğiniz implantları kabul edemeyecek kadar incelmiş ve daralmış olabilir. Bu durumda dişhekiminiz veya implantlar konusunda uzmanlaşmış bir çene cerrahı dikkatli biçimde kemiğinizi uygun duruma getirebilir. Bu işlem vücudunuzdan bir kemik dokusu veya doğal greft materyalleri ile yapılabilir.

Bu cerrahi işlem artık travma yaratmadan yapılabilmekte ve kolayca uygulanabilmektedir. Artan yaşam kalitesi ile kalıcıdır. Artık gülüşünüzü saklamayın ve yeni implantınız ile çekinmeden hayatın güzelliklerinin tadını çıkarın.

dis7.PNG


İLK ADIM ?

MERKEZİMİZE BAŞVURUN, İMPLANT DESTEKLİ DİŞLERİNİZLE HAYATIN TADINA VARIN.

 

dis8.PNG

 

 

YENİDEN GÜLEBİLMEK İÇİN?